
Mauricio Pochettinon aika PSG:n peräsimessä on enää vain kädenpuristusta vaille selvä. Pochettino saa PSG:ltä kuitenkin ruhtinaallisen lähtölahjan.
Pochettinolla olisi ollut PSG:n kanssa sopimus vielä ensi kaudesta, mutta osapuolet ovat päässeet yhteisymmärrykseen teiden eroamisesta. Vaikka PSG voitti mennellä kaudella mestaruuden, niin putoaminen Mestarien liigasta Real Madridille oli argentiinalaisluotsille kohtalokas.
Aivan tyhjin käsin Pochettinon ei sentään tarvitse Pariisista lähteä. Ranskalaislehti L’Equipen mukaan PSG ja Pochettino ovat sopineet 10 miljoonan euron erorahasta.
Pochettino ehti valmentaa PSG:ssä 1,5 vuotta. Hän korvasi tehtävässä Thomas Tuchelin, joka siirtyi Chelseaan voittaen lopulta Mestarien liigan.
PSG:n uudeksi päävalmentajaksi on tulossa Lilleä valmentanut Christope Galtier. Hän on jo jättänyt Lillen ja hänen odotetaan ottavan PSG:n päävalmentajan paikan jahka Pochettino ja PSG ovat allekirjoittaneet eropaperit.
Lue myös: PSG nosti tarjoustaan – jättikauppa alkaa olla taputeltu
Lue myös: Manchester Cityn legenda palaa kasvattajaseuraansa