Liverpoolilla on ollut jo vuoden verran haku päällä laadukkaan keskikenttäpelaajan osalta. Se haku saattaa jatkua kärsivällisesti vielä 12 seuraavaa kuukautta.

Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Klopp korostaa, että heillä ei ole juuri nyt mitään kiirettä, eikä edes välttämätöntä tarvetta uuden keskikenttäpelaajan osalta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Meillä ei ole tarvetta uudelle keskikenttäpelaajalle. Emme voi vain hankkia keskikenttäpelaajaa. Kunnioitamme sopimuksia. Nykyiset keskikenttäpelaajamme saavat täyden tuen – harjoituksissa, niiden välillä, peleissä ja otteluiden välillä, Klopp painotti medialle Singaporessa.

Liverpool taisteli Real Madridin kanssa pitkään Monacon ranskalaisesta keskikenttäpelaaja Aurelien Tchouamenista, 22. Los Blancos vei sen väännön voiton iskemällä tiskiin 100 miljoonaa euroa.

Kloppin silmäterä, Englannin maajoukkueen keskikenttäpelaaja Jude Bellingham, 19, jatkaa puolestaan vielä ensi kauden Borussia Dortmundissa. Real Madrid on jo vahvistanut hyvissä ajoin, että se tulee haastamaan Liverpoolin ensi kesänä taistelussa Bellinghamista.

Lue myös:Manchester United ja Barcelona pääsivät yhteisymmärrykseen hollantilaistähden siirtosummasta

Lue myös:Takki kääntyi – jo lähes varmaksi lähtijäksi luultu Barcelona-hyökkääjä teki jatkosopimuksen

LUE MYÖS: Analyysi: Edmonton Oilersilla on dilemma nimeltä ykkösmaalivahti (Siniviiva.fi)