Hollantilaisen keskikenttäpelaaja Frenkie de Jongin ympärillä pyörinyt siirtosaaga on ollut kevään ja kesän yksi pisimmistä ja erikoisimmista. Se on nyt saanut vieläkin erikoisemman käänteen.
Manchester Unitedin on uutisoitu tarjonneen De Jongista Barcelonalle sen, minkä katalonialaisjätti vaatii, eli 85 miljoonaa euroa.
De Jong ei ole sen sijaan halukas vaihtamaan seuraa. Hänen sopimuksensa ulottuu kesään 2026.
Espanjalaislehti AS:n mukaan Barcelonan päävalmentaja Xavi on pitänyt palaverin De Jongin kanssa, jossa puhuttiin yksinomaan rahasta.
Xavi oli kertonut De Jongille, että hänen ainoa mahdollisuutensa jäädä Camp Noulle on hyväksyä tuntuva palkanalennus. Vuodessa bruttona 30 miljoonaa euroa tienaavan De Jongin tulisi suostua 50 prosentin palkanleikkaukseen.
AS väittää, että De Jong oli poistunut tästä huolimatta tyytyväisenä palaverista ja hän on valmis hyväksymään palkanalennuksen.
Lue myös:ManU:lle on esitetty häijy hintapyyntö hollantilaispelaajasta
Lue myös:Lähde: Juventus ja Arsenal käyvät neuvotteluja brassitaiturista






























