Borussia Dortmundin leiristä kuuluu kammottavia uutisia, kun poliisi on pidättänyt Nico Schulzin. Häntä epäillään raskaana olevan tyttöystävänsä pahoinpitelystä.

Syytösten mukaan Schulz olisi vuonna 2020 potkaissut silloista tyttöystäväänsä mahaan, kun laskettuun aikaan oli matkaa vain kaksi viikkoa. Schulz halusi keskeyttää raskauden.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Dortmundin osavaltion syyttäjä on ottanut asian käsittelyynsä. Pahimmassa tapauksessa Schulzia uhkaa jopa kymmenen vuoden vankeusrangaistus.

Borussia Dortmund on tietoinen tapahtumasta, muttei ole vielä hyllyttänyt Schulzia ulos toiminnastaan. Julkaisemassaan tiedotteessa Dortmund kertoo kuitenkin olevansa valmis toimiin, kun tilanteesta tulee lisätietoa.

Saksan maajoukkueessakin 12 kertaa esiintynyt Schulz ei ollut Dortmundin joukkueessa viikonlopun sarja-avauksessa Bayer Leverkusenia vastaan. Päävalmentaja Edin Terzic oli jo aiemmin kertonut, ettei Schulz kuulu hänen suunnitelmiinsa tällä kaudella.

Lue myös: Glen Kamaran seura teki huiman tempun!

Lue myös ManU:a varoitetaan kiikarissa olevasta pelaajasta ja tämän äidistä: ”Voivat aiheuttaa enemmän ongelmia kuin Cristiano Ronaldo!”

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)