
Sky Sports uutisoi Chelsean tehneen Evertonille 50 miljoonan euron suuruisen tarjouksen 21-vuotiaasta hyökkääjästä Anthony Gordonista. Toffees on kuitenkin hylännyt sen.
Englannin 21-vuotiaiden maajoukkueen vakionimiin lukeutua Gordon otti viime kauden lopulla isoa roolia, kun Everton karisti Valioliigassa putoamispeikon harteiltaan.
Gordon on ollut avauskokoonpanossa alkaneen kauden molemmissa otteluissa, mutta maalitili on vielä avaamatta. Everton otti sarja-avauksessa 1-0 takkiin Chelsealta ja hävisi viime lauantain ottelunsa 2-1 Aston Villalle.
Sky Sports uskoo kuitenkin, että Everton on valmis hieromaan kauppaa Gordonista, kunhan Chelsea lisää panoksia. Everton on tiettävästi varustanut Gordonin noin 60 miljoonan euron hintalapulla.
Gordon on yhdistetty siirtopuheissa myös kahteen muuhun Valioliigan seuraan, eli Tottenhamiin ja Newcastleen.
Lue myös:FA tutkii Chelsea-valmentajan puheet – toimitsijakiellon venyminen uhkaa
Lue myös:Väite: Manchester Unitedin pelaajat tappelivat keskenään ennen Brentford-katastrofia