Hallitseva Mestarien liigan ja Espanjan La Ligan voittaja Real Madrid jatkaa kauttaan lauantain vierasottelulla Celta Vigoa vastaan. Päävalmentaja Carlo Ancelotti varmisti ottelua edeltäneessä lehdistötilaisuudessa brassitähti Casemiroa koskevat huhut ja kertoi, ettei pelaaja ole kokoonpanossa lauantaina.

Casemiro on tällä viikolla joutunut huhujen kohteeksi, jotka ovat vieneet häntä Manchester Unitediin. Real Madridin asioista usein perillä oleva Marca-lehti kertoi aiemmin, että Casemiron on tarkoitus suunnata englantilaisseuran lääkärintarkastukseen perjantain aikana.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ancelotti ei maininnut lehdistötilaisuudessa Unitedia, mutta varmisti omalla suullaan Casemiron jättävän seuran.

– Puhuin Casemiron kanssa, ja hän haluaa uusia haasteita. Kunnioitamme Casemiroa ja hänen päätöstään. Se ei ole virallista, mutta se on selvää, että Casemiro lähtee, Ancelotti sanoi muun muassa OnzeMondial-sivuston mukaan.

Italialaiskäskijän mukaan brassin siirto ei aiheuta toimenpiteitä Real Madridin keskikentälle.

– Meillä on useita pelaajia, jotka voivat pelata hänen paikallaan ja hankimme juuri (Aurelien)Tchouamenin, Ancelotti totesi.

Casemiron lähiaikoina varmistuva siirto on kokoluokaltaan valtava. Huhujen mukaan brasilialainen on päässyt sopuun nelivuotisesta sopimuksesta Manchester Unitedin kanssa, johon sisältyisi myös optio jatkovuodesta. Siirtokorvausta United joutuu pulittamaan eri lähteiden mukaan noin 70 miljoonaa euroa.

Lue myös:

Jo kuudestoista hankinta! Valioliigan nousijajoukkue jatkaa riehumistaan siirtomarkkinoilla

Lue myös:

Jättisiirto lähestyy! Brassitähti suuntaamassa Manchester Unitedin lääkärintarkastukseen

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)