Jalkapallon Mestarien liigan lohkovaihe käynnistyy tänään. Illan yksi ehdottomista herkkupaloista tarjoillaan Pariisiin Parc des Princesillä, jossa PSG isännöi Juventusta.

Juventuksen päävalmentaja Max Allegri on pyrkinyt sysäämään kaikki paineet Paris Saint-Germainin niskaan. Allegri kertoo pitävänsä itsestäänselvyytenä sitä, että PSG:n tähtikaarti kuittaa H-lohkon voiton.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Allegri väitti lauantaina, että Juventuksen on oltava realistinen ja korosti, että Benfica on heidän päävastustajansa lohkovaiheessa. PSG menisi siis menojaan.

Juventusta kipparoivaa kokenutta topparia Leonardo Bonuccia, 35, Allegrin puheet hymyilyttävät.

– Hymyilen, koska me kaikki tunnemme valmentajamme. Hän sanoi nuo sanat helpottaakseen paineita, Bonucci kuittasi Allegrin puheet PSG-ottelun lehdistötilaisuudessa.

Bonucci ja kumppanit saavat tiistaina klo 22 käynnistyvässä ottelussa vastaansa maailman kenties kovimman hyökkäysarsenaalin Kylian Mbappen, Lionel Messin ja Neymarin hahmossa.

– Mbappe on stratosfäärinen jalkapalloilija. Hänellä on kaikki tarvittava tullakseen maailman parhaaksi. On vaikea kohdata hänet, Messi ja Neymar. Tarvitsemme tiimityötä pysäyttääksemme heidät, Bonucci painotti.

– Siitä tulee hieno, mutta erittäin vaikea ottelu. Emme saa unohtaa, että se on yksi niistä peleistä, joissa meidän täytyy pitää hauskaa. Unelmoimme näiden pelien pelaamisesta lapsena, Bonucci jatkoi innoissaan.

Jalkapallon Mestarien liigan ottelut 6.9.:
Dinamo Zagreb-Chelsea
Borussia Dortmund-FC Kööpenhamina
Salzburg-AC Milan
Celtic-Real Madrid
RB Leipzig-Shakhtar Donetsk
Sevilla-Manchester City
PSG-Juventus
Benfica-Maccabi Haifa

Lue myös:Stadin derbyssä rujoa futiskulttuuria – ”Torakka on saastainen tunkeilija”

Lue myös:Mixu Paatelainen kommentoi HIFK:n ongelmaa – ”Viihdyttävästä viis”

https://twitter.com/ChampionsLeague/status/1566863988155191307

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)