Paris Saint-Germain käynnistää jalkapallon Mestarien liigan tänään kotonaan Juventusta vastaan. Yhdeksi kuumaksi puheenaiheeksi ottelun alla on noussut Kylian Mbappen ja Neymarin tulehtuneiksi väitetyt välit.
Mbappen on väitetty vaatineen PSG:ltä kesällä, että Neymar on myytävä. Neymaria tarjottiinkin Valioliigaan, mutta kiinnostusta ei löytynyt.
Neymar on näpäyttänyt epäilijöitään ja siinä samalla tietysti Mbappea iskemällä Ligue 1:n kuudessa ensimmäisessä ottelussa seitsemän maalia.
Niitä on syntynyt myös rangaistuspotkuista, joiden uskottiin olevan Mbappen heiniä. Pariisilaisjätin uusi päävalmentaja Christophe Galtier on kuitenkin antanut vastuun syystä tai toisesta Neymarille.
Kuka vetää PSG:n pilkun, jos sellainen tuomitaan tiistai-illan Juve-ottelussa?
– Katsotaan. Siitä keskustellaan aina. Meidän on nähtävä se ottelun aikana. Emme ole päättäneet. Jos ottelu osoittaa, että Neymar, niin se on ok. Jos se olen minä, niin myös se on ok. Ei ongelmaa, Mbappe kuittasi ottelun lehdistötilaisuudessa.
PSG:n kanssa tähtitieteellisen jatkosopimuksen solminut Mbappe ei sitä tietenkään ääneen sano, mutta antaa ymmärtää, että he eivät ole todellakaan ylimpiä ystäviä Neymarin kanssa.
– Tämä on kuudes yhteinen vuotemme PSG:ssä. Minulla ja Neymarilla on ollut aina kunnioitukseen perustuva suhde. Meillä on ollut hetkiä, jolloin on ollut kylmempää tai kuumempaa, Mbappe pyörittelee.
– Olemme keskustelleet nyt vähemmän. Kunnioitan häntä pelaajana. Hänellä on suuri merkitys joukkueelle. Kaikkea sattuu, mutta kunnioitamme aina toisiamme, Mbappe toisti sanomaansa.
Lue myös:Mestarien liiga jyrähtää käyntiin – Leonardo Bonucci latasi tiukkaa tekstiä Kylian Mbappesta
Lue myös:Stadin derbyssä rujoa futiskulttuuria – ”Torakka on saastainen tunkeilija”