Englannin Valioliiga palasi perjantaina kehiin pienen tauon jälkeen. Sarja oli ollut tauolla kuningatarElisabetinpoismenon vuoksi.

Tauko ei ollut vaikuttanut negatiivisesti ainakaan nousijajoukkueiden Fulhamin ja Nottinghamin vireeseen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kaksikko tarjosi perjantaille melkoisen maali-iloittelun, jonka Fulham lopulta voitti 3-2-lukemin.

Nottingham aloitti kotiottelunsa vahvasti jaTaiwo Awoniyivei sen johtoon jo pelin 11. minuutilla.

Toisen jakson alussa Fulham järjesti kuitenkin melkoisen ilotulituksen.Kenny Tete,Joao PalhinhasekäHarrison Reedveivät Fulhamin jo 3-1-johtoon. Maalit syntyivät ihan peräjälkeen 54., 57., ja 60. minuutilla.

Pikakurmootus ei onnistunut vielä ihan täysin Nottinghamia masentumaan, vaanLewis O’Brientoi kotijoukkueen vielä maalin päähän 77. minuutilla. Se jäi kuitenkin Nottinghamin harmiksi pelin viimeiseksi maaliksi.

Fulham on aloittanut kautensa hienosti. Se on kerännyt seitsemästä ottelusta 11 pistettä. Nottinghamilla pisteitä on vain neljä.

Illan toisessa ottelussa Aston Villa kaatoi Southamptonin 1-0. Ottelun ainoan maalin viimeisteliJacob Ramseyjo avausjaksolla.

Lue myös: Jalkapallolegenda kouluttaa Chelsean uutta omistajaa: ”Ota selvää asioista!”

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)