Aston Villassa tällä kaudella täydet minuutit pelannut ranskalaispuolustaja Lucas Digne on kokenut kovia Ranskan maajoukkueen harjoituksissa. Digne kärsii nilkkavammasta, jonka vakavuudesta ei ole vielä tarkempaa tietoa.

Digne sai maanantaina hälytyksen Theo Hernandezin korvaajaksi Ranskan maajoukkueeseen. AC Milania edustava Hernandez kärsii reisivammasta Italian Serie A:n sunnuntain kierroksen jäljiltä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Dignen visiitti maajoukkueeseen jäi kuitenkin tällä kertaa siis vain alle vuorokauden mittaiseksi.

Ranskan päävalmentaja Didier Deschamps ei saa Itävaltaa ja Tanskaa vastaan pelattavissa Kansojen liigan otteluissa jalkeille toivomaansa joukkuetta. Tottenhamin konkarimaalivahti Hugo Lloris kärsii Hernandezin tavoin reisivammasta ja Deschampsin tutuista nimistä sivussa ovat myös Karim Benzema, Paul Pogba, Kingsley Coman, Anthony Martial, Presnel Kimpembe, N’Golo Kante ja Lucas Hernandez.

Ranska lojuu lohko 1:n pohjilla neljän kierroksen jälkeen ainoana joukkueena ilman voittoa. Tanskalla on koossa 9, Kroatialla 7, Itävallalla 4 ja Ranskalla 2 pistettä.

Ranskan kohtalona on pudota Nations Leaguen B-liigaan, jos se ei pysty voittamaan Itävaltaa torstaina Pariisissa pelattavassa ottelussa.

Lue myös:Yllätys muhii: tähän seuraan PSG:stä potkut saanut valmentaja nyt yhdistetään

Lue myös:Syöpä vei huippufutarin 34-vuotiaana

https://twitter.com/EURO2024/status/1570783300821872640

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)