Juventuksen Massimiliano Allegri ei ole Serie A:n ainoa nimekäs valmentaja, jolle vaaditaan eroa jo tässä vaiheessa kautta. Inter Milanin Simone Inzaghi on hänkin liipasimella.
Interin legendoihin lukeutuvan Fulvio Collovatin mukaan Inzaghi pitäisi pistää aikailematta pihalle. Inter on voittanut Serien A:n seitsemästä ensimmäisestä ottelustaan neljä, mutta Collovati pitää kolme tappiota anteeksiantamattomana.
Collovati kertoo Rai 2:lle havainneensa Interin pelaajien olemuksesta ja eleistä kentällä, että kaikki ei ole nyt kohdallaan.
– Pelaajat ovat häpeissään. Ainakin seitsemän tai kahdeksan pelaajaa. Mielestäni Inzaghi pitäisi erottaa. Ilmeisesti kautta edeltävä harjoitusjakso ei ollut onnistunut ja Inzaghi on vastuussa siitä. Jos häntä ei eroteta nyt, niin se johtuu puhtaasti taloudellisista syistä, Collovati väittää.
Inzaghin sopimus ulottuu kesään 2024.
Lue myös:Juventuksen ultrat pillastuivat lopullisesti – nyt kunniansa sai kuulla joukkueen kapteeni
Lue myös:FC Barcelonassa on tilanne päällä: kiukutteleva konkari ja valmentaja napit vastakkain

































