KuPS oli todella lähellä paikkaa jalkapallon naisten Mestarien liigassa, mutta ote paikasta irtosi katkeralla tavalla.
KuPS lähti toiseen osaotteluun St. Pölteniä vastaan Mestarien liigan karsintojen playoff-vaiheessa maalin tappioasemasta, mutta onnistui venyttämään parin jatkoajalle.
KuPS oli hävinnyt avausottelun 0-1 ja jäi myös toisessa osassa maalin tappiolle, mutta nousi kuitenkin Anni Hartikaisen ja Aino Krögerin osumilla vielä johtoonkin avausjaksolla.
KuPS johti ottelua 2-1 vielä toisenkin jakson jälkeen ja näin parissa päädyttiin jatkoajalle. Kamppailu näytti saavan ratkaisunsa rankkareilla, mutta toisin kuitenkin kävi.
Pelin 118. minuutilla Mateja Zver pääsi iskemään kotijoukkueen 2-2-maalin. Tästä KuPS ei enää noussut, vaan St. Pölten paineli jatkoon yhteismaalein 3-2.
Lue myös: KuPS tyri, HIFK koki hirvittävän tappion - näin pelattiin Veikkausliigassa keskiviikkona
Tweet