Valioliigan ja koko eurofutiksen isoin puheenaihe alkukaudesta on ollut norjalaishyökkääjä Erling Haaland, joka on paukuttanut käsittämättömät 14 maalia kahdeksassa ensimmäisessä Valioliiga-ottelussaan. Hän kertoi tunteneensa jo ennen sunnuntaista Manchesterin paikallisottelua, että verkko heiluisi jälleen.
Haaland onnistui jo kolmatta kertaa vasta alkaneella Manchester City -urallaan hattutempun tekemisessä. City voitti lopulta ottelun murskalukemin 6-3.
Norjalainen kertasi seuran kotisivuilla ottelua edeltäneitä tuntemuksiaan. Niistä huokui se, että norjalaisen itseluottamus on huipussaan.
– Tunsin vähän jo ennen peliä, että tänään tapahtuu jotain erityistä ja erityisiä asioita todellakin tapahtui. Tunsin sen jo perjantaina harjoituskentällä. Juuri näitä pelejä haluan pelata, Haaland totesi.
Monet epäilivät, että hurjia tehoja Borussia Dortmundissa ja Norjan maajoukkueessa iskeneellä 21-vuotias hyökkääjällä voisi mennä aikaa sopeutua Manchester Cityyn ja Pep Guardiolan pelityyliin. Haaland on kuitenkin pyörtänyt nämä puheet välittömästi ja vaikuttaa murskaavan ennätyksiä toisensa perään.
Pelaajan itsensä mukaan asia onkin juuri päinvastoin. Guardiolan pelityyli on saanut hänen ulosmittaamaan kaiken potentiaalinsa.
– Sen tuntee koko ajan, syötöissä joita annamme toisillemme sekä halussamme mennä aina eteenpäin ja hyökätä. Juuri tätä rakastan tässä joukkueessa. Se on uskomatonta, Haaland pyöritteli.
Lue myös:
Huuhkajien pelaaja todisti melkoista maali-iloittelua Bundesliigassa
Lue myös:
Cristiano Ronaldoa ei nähty kentällä City-nöyryytyksessä – Erik ten Hagilta omituinen selitys































