Yksi isoimmista kesän siirtomarkkinoilla liikkuneista nimistä oli Sadio Mane. Senegalilainen vaihtoi Englannissa kahdeksan vuoden aikana tutuksi tulleet maisemat Bayern Müncheniin, eikä alku saksalaisseurassa ole ollut pelkkää ruusuilla tanssimista.

Manen viimeiseksi otteluksi Liverpoolin paidassa jäi tappioon Real Madridia vastaan päättynyt Mestareiden liigan finaali. Tätä ennen Mane ehti edustaa Englannissa myös Southamptonia, jonne hän siirtyi vuonna 2014.

Noin 40 miljoonan euron siirtosummalla Bayerniin saapunut Mane täyttää seurassa isoja saappaita. Häntä ennen joukkueen hyökkäystä johdatti Barcelonaan siirtynyt Robert Lewandowski, jonka jälki Bayernissa oli ajoittain musertavaa.

Vertailu puolalaistähteen on tuonut paineita Manen ylle. Saksalaislehdistö ei ole ollut täysin tyytyväinen senegalilaisen otteisiin, vaikka hän onkin iskenyt neljä maalia Bundesliigassa. Kriittisimmät äänet ovat vaatineet Bayernia jopa lähtemään jälleen tammikuussa hyökkääjäostoksille.

Mane otti itse kantaa häntä koskeneeseen kirjoitteluun UEFAn sivuille antamassaan haastattelussa. Siinä senegalilainen peräänkuulutti kriitikoilta kärsivällisyyttä ja vakuutti huhuista poiketen olevansa tyytyväinen Saksassa.

– Vietin kahdeksan hienoa vuotta Englannissa ja nyt olen yhtäkkiä toisessa maassa ja kaikki muuttuu. Ihmiset, harjoittelu, kaikkeen täytyy sopeutua. Minä tiesin sen, eikä se ole yllätys, Mane sanoi UEFAn haastattelussa.

Mane saa jälleen tiistaina uuden tilaisuuden vakuuttaa Bayernin kannattajat, kun suurseura kohtaa Mestareiden liigassa tsekkiläisen Plzenin. Bayern johtaa C-lohkoa puhtaalla pelillä.

Lue myös:

Barcelona lähtee siipirikkoisena Interin kaatoon – myös Frenkie de Jong jää sivuun

Lue myös:

Cristiano Ronaldoa ei nähty kentällä City-nöyryytyksessä – Erik ten Hagilta omituinen selitys

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija iloitsee Joel Pohjanpalosta – ”Mies on hävyttömässä vireessä” (FutisUutiset.fi)