Englanti joutuu tulemaan Qatarin MM-kisoissa toimeen ilman puolustaja Reece Jamesia. 22-vuotiasta pakkia odottaa vähintään kahden kuukauden huili.

Chelsean puolustaja loukkasi polvensa Mestarien liigan ottelussa AC Milania vastaan. James paljasti kirurgin kertoneen hänelle, että häntä odottaa kahden kuukauden tauko.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Näin ollen erinomaista kautta pelanneelta Jamesilta jää väliin kuukauden päästä alkavat MM-kisat. Loukkaantuminen tuo huolia päävalmentaja Gareth Southgatelle oikean puolustajan paikan suhteen.

Myös saman paikan Kyle Walker kärsii loukkaantumisesta ja hänen pelaamisensa on epävarmaa. Walkerin nivusvammaa ei epäillä kuitenkin niin pahaksi kuin Jamesin.

Reecen tilalle saattaa nousta Trent Alexander-Arnold, joka ei ole viime aikoina mahtunut Southgaten miehistöön. Alexander-Arnoldin esitykset ovat saaneet paljon kritiikkiä osakseen tämän kauden aikana.

Lue myös: Naisten jalkapallon MM-kilpailujen alkulohkot arvottu – arpa heitti edelliskisojen finalistit samaan lohkoon

Lue myös: Kolme tähtimanageria jo kieltäytynyt tarjouksesta – Aston Villalla nyt nouseva nimi kiikarissa

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)