Arsenal otti sunnuntaina jo hentoisen otteen Valioliigan mestaruudesta, kun se kaatoi Pohjois-Lontoon derbyssä Tottenhamin 2-0 (2-0).

Ensimmäinen puoliaika ratkaisi ja Gunners teki maalinsa jo avausjakson aikana.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ensi kertaa Tottenhamin verkko soi jo alle varttitunnin kohdalla.Bukayo Sakalaukoi pienestä kulmasta ja Ranskan MM-kisavahtiHugo Lloristyri pallon nolosti omaan maaliinsa.

Toisen kerran helisi 36. minuutilla. HuippuvireisenMartin Odegaardinupea laukaus muutti lukemiksi jo 2-0.

Toisella jaksolla Spurs pystyi parantamaan, mutta ei riittävästi. Arsenal oli ottelussa vakuuttava ja ansaitsi voittonsa.

Ottelun jälkeen nähtiin vielä draamaa, kun Tottenhamin kannattajat pyrkivät kentälle. Heidän aikeensa saatiin kuitenkin onneksi estettyä.

Valioliigan mestaruustaiston kannalta Arsenalin voitto oli jo hyvin arvokas. Se venytti eronsa Manchester Cityyn jo kahdeksaan pisteeseen. Mitään ei kannata vielä julistaa, mutta Gunnersin ote mestaruuspokaalista on jo ainakin hentoinen.

Teksti: Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)