Tottenham nousi Valioliigassa neljänneksi, kun se voitti West Hamin kotonaan 2-0. Ottelun jälkeen Tottenhamin maalintekijä Son Heung-min joutui rasistisen haukkumisen kohteeksi.
Son sinetöi Tottenhamille voiton, kun hän iski valkopaitojen toisen osuman parikymmentä minuuttia ennen loppua. Maalin jälkeen Son sai sosiaalisessa mediassa runsaasti rasistisia viestejä, jonka jälkeen Tottenham julkaisi omassa sosiaalisessa mediassa viestin.
– Meille on tullut tietoon iljettävää verkossa tapahtunutta rasistista haukkumista Heung-Min Sonia kohtaan. Seisomme Sonnyn takana ja jälleen kerran pyydämme sosiaalisen median yhtiöitä sekä viranomaisia ryhtyvän toimiin.
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Son joutuu vastaavanlaisen kohtelun uhriksi. Viime kesänä 12 miehen tuomittiin rasistisesta käytöksestä Sonia kohtaan, joka tapahtui huhtikuussa 2021.
Myös Englannin jalkapalloliitto tuomitsi rasismin omassa lausunnossaan.
– Tällä ei ole mitään sijaa lajissamme ja tuemme sekä viranomaisia että sosiaalisen median yhtiöitä ottamaan käyttöön vahvimmat mahdolliset aseet sen kitkemiseksi.
Lue myös: Tottenham nousi Valioliigan neljänneksi – Son Heung-min heilutti verkkoa
Lue myös: Manchester United murskaavana Valioliigassa – Marcus Rashford jatkoi hirmuvirettään




























