Jalkapallon Mestarien liigan puolivälieriin ensimmäistä kertaa historiassaan yltänyt Napoli on Euroopan tämän hetken yksi kuumimmista, ellei jopa kuumin joukkue. Sitä mieltä on ainakin Manchester Cityn manageri Pep Guardiola.

Italian mestariksi jyräävän Napolin päävalmentaja Luciano Spalletti vakuuttaa, että hän ja hänen joukkueensa eivät kuitenkaan lankea tällaisiin puheisiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tiedän tämän pelin. Sillä pyritään kaatamaan meidät. Kaikki tekevät sitä painostaakseen meitä.

– Laitetaanko Napoli Manchester Cityn edelle? Jos he voivat käyttää 900 miljoonaa euroa verrattuna meidän 9 miljoonaan euroon, niin siihen on oltava syy, Spalletti kärjistää.

Napoli kukisti Eintracht Franfurtin neljännesvälierässä 3-0 ja paineli jatkoon yhteismaalein 5-0. Napolin tuulikuuma maalitykki Victor Osimhen iski keskiviikkoiltana kaksi maalia.

Osimhen takasi sillä samalla sen, että hänen hintansa tulee olemaan ensi kesän siirtomarkkinoilla vähintään 120 miljoonaa, jonka Manchester Unitedin on jo väitetty tarjonneen.

– Hän on erinomainen hyökkääjä. Hän on nyt parhaimmillaan, Spalletti kuittasi.

Lue myös:Tätä joukkuetta Real Madridin manageri ei halua kohdata Mestarien liigan puolivälierissä

Lue myös:Teemu Pukki muistelee – ”Oli elämäni tunteellisin ottelu”

LUE MYÖS: Analyysi: Patrik Laineen edustama Montreal Canadiens valmis tekemään isoja siirtoja (Siniviiva.fi)