Hollannin jalkapallotähtiQuincy Promeson ajautunut melkoisiin vaikeuksiin. Asiasta uutisoi muun muassaBBC.
Promesia syytetään osallisuudesta huumeiden salakuljetukseen. Syytteiden mukaan Promes olisi tuonut kokaiinia Hollantiin.
Kokaiinia on ollut melkoinen määrä, sillä Promesin väitetään tuoneen ainetta maahan lähes 1400 kiloa. Huumeiden rahalliseksi arvoksi on arvioitu peräti 75 miljoonaa euroa.
Syyttäjän mukaan Hollantiin ilmestyi tammikuussa 2020 yli 650 kilon ja yli 700 kilon lähetykset kokaiinia. Poliisi on saanut yhdistettyä Promesin näihin lähetyksiin.
Kyseessä ei ole suinkaan ensimmäinen kerta, kun Promes on vaikeuksissa. Kesällä 2020 hän puukotti perhejuhlissa serkkuaan polveen. Promes on kiistänyt tapauksen julkisesti, mutta telekuuntelun avulla poliisi sai asiaan tunnustuksen.
Lue myös: Melkoisia paukkuja – Honka pudotti HJK:n, HIFK yllätti liigaseuran