Yannick Carrasco on seuraava kova pelaaja, joka on siirtymässä Saudi-Arabian liigaan. Carrasco on jo Riadissa viimeistelemässä sopimusta Al-Shababin kanssa.

Saudi-Arabian siirtoikkuna sulkeutuu vasta 15.9., joten öljyrahojen ääreen on vielä mahdollista haalia uusia pelaajia. Carrasco on Riadissa lääkärintarkastuksessa viimeistelemässä kolmen vuoden sopimusta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Al-Shabab ja Atletico Madrid ovat jo päässeet yhteisymmärrykseen siirron ehdoista. Carrasco ehti jo hyvästellä joukkuekaverinsa ennen maajoukkuetauolle lähtemistä.

Atletico oli ensin haluton päästämään Carrascoa lähtemään, mutta suostui lopulta pelaajan toiveeseen saada vielä yksi iso sopimus urallaan. Marcan tietojen mukaan 30-vuotias peluri tulee tienaamaan 13 miljoonaa kaudesta.

Al-Shabab maksaa belgialaispelaajasta 15 miljoonaa euroa.

Lue myös: Manchester City valmis tarjoamaan Erling Haalandille jättipalkkaa karkottaakseen saudikosiskelut

Lue myös: Jürgen Klopp avasi Mohamed Salahin siirtotilannetta

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)