Liverpoolin entinen kapteeni Jordan Henderson oli yksi niistä pelaajista, jotka siirtyivät kesän aikana Saudi-Arabiaan. Henderson kertoo saaneen siirron jälkeen runsaasti kritiikiä.
Henderson on ollut aktiivinen HLBT-oikeuksien ajaja ja kannattaja. Siirto Saudi-Arabiaan saikin yhteisön aktiivit jaloilleen ja kritisoimaan Hendersonia.
– Tarkoituksenani ei koskaan ollut loukata ketään. Aikomuksenani on aina ollut auttaa asioita ja yhteisöjä, Henderson puolustautuu The Athleticin haastattelussa.
– Minusta henkilönä on ollut paljon kritiikkiä ja negatiivisuutta ja sitä on vaikea sietää. Välitän paljon useista eri asioista ja eri yhteisöistä joissa olen ollut mukana. Minä välitän, ja kun ihmiset kritisoivat ja sanovat minun kääntäneen selkäni, niin se todella sattui. Voin vain pyytää anteeksi, että he kokevat niin, mutta en ole muuttunut ihmisenä, Henderson jatkaa.
Henderson ei kuitenkaan pyydä anteeksi siirtoaan Saudi-Arabiaan, vaan toivoo pystyvänsä vaikuttamaan maan sisällä.
– Uskon, että ihmiset tietävät mitkä mielipiteeni ja arvoni olivat ennen lähtöäni ja vielä edelleen. Mielestäni on vain positiivinen asia, jos Saudi-Arabiassa on joku, jolla on sellaiset mielipiteet ja arvot, Henderson puolustautui.
Lue myös: Cristiano Ronaldon ja Neymarin seurat saavat erityisluvan pelata Iranissa






























