Liverpoolin päävalmentajan Jürgen Kloppin sopimus ulottuu kesään 2026, mutta keskustelu on käynyt jo jonkin aikaa kuumana hänen seuraajastaan. Poolin legendoihin lukeutuva Danny Murphy on vakuuttanut siitä, kuka olisi paras mies astumaan Kloppin suuriin saappaisiin.

Murphy liputtaa Brightonin italialaisvalmentaja Roberto De Zerbin puolesta. Murphyn mukaan Liverpoolin tulee poimia Kloppin seuraaja Valioliigasta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– En ole huolissani Kloppin lähdöstä. Mielestäni De Zerbi on täydellinen. Hän on silloin valmis ottamaan Liverpoolin haltuunsa, Murphy vakuuttelee talkSPORTissa.

Murphy muistuttaa samalla, että aika on De Zerbin, 44, puolella.

– Hän pelaa hienoa jalkapalloa, hän vaikuttaa vahvalta hahmolta ja hän opettelee ammattiaan tässä liigassa Brightonin kanssa. Ja hän tekee sen erinomaisesti. En näe parempaa ehdokasta, Murphy lataa.

Lue myös:ManU-flopin tuska jatkuu – ainakin tammikuuhun asti

LUE MYÖS: Näkökulma: Siivittääkö kotikisojen vetovoima Ruotsin maailmanmestariksi? (LeijonaUutiset.fi)