Hyökkääjä Vitor Roque siirtyy tammikuussa brasilialaisesta Athletico Paranaensesta Barcelonaan.

Kaupasta päästiin sopuun kesällä. Barcelona maksaa 18-vuotiaasta nuorukaisesta noin 35 miljoonaa euroa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Matkassa on nyt yksi iso mutka: pelaajan rekisteröinti. Mundo Deportivo kertoo, että Barcelonan on kaupattava ainakin yksi pelaaja, jotta se voi rekisteröidä Vitor Roquen tammikuussa.

Barcelona on pienentänyt merkittävästi palkkabudjettiaan. Nyt seuran on kuitenkin edelleen myytävä pelaajia tai löydettävä lisää tuloja, jotta Vitor Roquen rekisteröinti on mahdollista, väittää katalaanilehti.

Vitor Roque kiinnosti kesällä useita seuroja. Ainakin Chelsea, PSG ja Manchester United olivat superlahjakkuuden perässä.

Lue myös:Liverpool-legenda haluaa tämän miehen Jürgen Kloppin seuraajaksi: ”Hän on täydellinen”

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)