Brightonin irlantilaishyökkääjän Evan Fergusonin, 19, ura on huimassa nousukiidossa. Ja niin on myös hänen hintansa.

Fergusonin sopimus ulottuu kesään 2029 ja Brightonin omistaja Tony Bloom on tehnyt Tottenhamille, Chelsealle ja Manchester Unitedille selväksi sen, kuinka arvokas hänen timanttinsa on.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Bloom on kertonut julkisesti, että Ferguson on arvokkaampi pelaaja kuin keskikenttätähti Moises Caidedo.

Brighton myi ecuadorilaisen Caidedon kesällä 133 miljoonalla eurolla Chelseaan. Se on Valioliigan ja koko Britannian tämän hetken suurin siirtosumma.

Ferguson on paukutellut Brightonille 15 maalia 43 ottelussa kaikki kilpailut mukaan lukien. Ferguson on viimeistellyt meneillään olevalla kaudella viisi maalia 11 pelaamassaan Valioliigan ottelussa.

Lue myös:HJK kaipaa Honkaa ja HIFK:ta

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)