Afrikan parhaaksi jalkapalloilijaksi valittu nigerialainen tähtihyökkääjä Victor Osimhen kertoo antaneensa Napolille anteeksi syyskuisen TikTok-kohun. Se saattaa merkitä samalla sitä, että Osimhen vetää sittenkin nimensä jatkosopimukseen.
Osimhen ja hänen agenttinsa Roberto Calenda kävivät syyskuussa todella kuumina. Napoli julkaisi virallisella TikTok-tilillään videoita, jotka kaksikko koki loukkaaviksi. Calendo uhkasi Napolia jopa oikeustoimilla.
– Minun täytyy selventää jotain. Napoli tai Aurelio De Laurentiis (seuran puheenjohtaja) eivät kohdelleet minua huonosti. Mutta se oli typerä virhe joltakulta, joka luuli voivansa vitsailla tuollaisella tavalla, Osimhen kertoo Football Italia-sivustolla.
– En todellakaan ollut onnellinen, mutta De Laurentiis, hänen poikansa Edoardo ja monet seuran jäsenet ovat tukeneet minua. Kaikki on ratkaistu. Nyt katson tulevaisuuteen jättääkseni sen taakseni. Tämä tarina kuuluu menneisyyteen, Osimhen jatkaa.
Osimhenin sopimus ulottuu kesään 2025. Hän ei halunnut neuvotella vielä syksyllä jatkosopimuksesta, mutta tilanne on nyt toinen.
Osimhenin jatkodiiliä pidetään jo todennäköisenä. Osimhen on suurseurojen kiikarissa, mutta 150 miljoonan euron hintalappu on kaikille liikaa.
Lue myös:Jose Mourinhosta hurja huhu liikkeellä – Valioliiga kutsuu?





























