Englannin Valioliigan Chelsea on kohdannut haasteita englantilaisen keskikenttäpelaajansaConor Gallagherinkanssa. Nyt edessä saattaa olla pelaajakauppa.
Gallagherilla on sopimustaan jäljellä Chelsean kanssa vielä kesäkuuhun 2025 saakka. Osapuolet ovat kuitenkin jo pidemmän aikaa keskustelleet jatkosopimuksesta, mutta tuloksetta. Gallagher haluaa tiettävästi samanlaisen sopimuksen kuin Moises Caicedo, eli 150 000 puntaa viikossa.
Chelsea saattaa myös päätyä myymään Gallagherin. Pyyntihinta asettuisi noin 60 miljoonan punnan tietämiin. Kiinnostuksensa on osoittanut ainakin Tottenham.
Gallagher on Chelsean oma kasvatti, joka on pelannut kasvattajaseuransa lisäksi lainalla Charltonissa, Swanseassa, West Bromwichissa ja Crystal Palacessa. Valioliigassa mies on pelannut yhteensä 122 ottelua, joissa on syntynyt 15 maalia ja kymmenen maalisyöttöä. Englannin maajoukkueessa pelejä on 11 ja maalisyöttöjä yksi.
Lue myös:Manchester City -tähti taas oikeuteen liikennetörttöilyjensä vuoksi