Arsenal on saanut pelinsä loksahtamaan kohdilleen jalkapallon Valioliigassa. Sen sai maanantaina kokea sarjajumbo Sheffield United.

Ottelu oli vartin pelin jälkeen 3–0 Tykkimiehille. Martin Ödegaard aloitti maalinteon, sitten tuli isäntien oma maali ennen Gabriel Martinellin 3-0-osumaa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tauolle mentiin tilanteessa 5–0. Kai Havertz ja Declan Rice maalasivat vielä ensimmäisellä puoliajalla.

Toisella puoliajalla myös viides Arsenal-pelaaja sai nimensä maalitilastoon. Laitapakki Ben White pyssytti 58. minuutilla ottelun viimeiseksi osumaksi jääneen 6-0-maalin.

Arsenal on nyt voittanut neljä viimeisintä liigaotteluaan hurjalla maalierolla 21–1.

Liverpool on Valioliigan kärjessä pisteen Manchester Cityn edellä. Arsenal on pisteen Cityn perässä. Kaikki kolme joukkuetta ovat pelanneet 27 ottelua.

La Ligassa pelattiin maanantaina yksi ottelu. Osasuna kukisti Alavesin 1-0 keskikastin taistossa.

Lue myös:Suomalaisilta NHL-tähdiltä kova jyrähdys SM-liigasta

LUE MYÖS: Analyysi: Kaapo Kakolla mahtava tilaisuus Seattle Krakenin paidassa (Siniviiva.fi)