Manchester City on lähellä West Hamin hyökkääjä Lucas Paquetan hankkimista. Englantilaislähteiden mukaan City ja Paqueta ovat päässeet jo sopimukseen.

Paqueta on ollut tällä kaudella vahvassa vireessä West Hamin paidassa viimeistellen kahdeksan maalia ja syöttäen kuusi. City oli Paquetan perässä jo kesällä.

Tuolloin se oli valmistelemassa 100 miljoonan euron tarjousta hyökkääjästä, mutta se vetäytyi Paquetan vedonlyöntivilppiepäilyjen takia.

Paquetan epäillään ottaneen tahallaan keltaisen kortin viime kauden ottelussa. Tutkinta on kuitenkin edelleen kesken.

City kiinnostui jälleen Paquetan hankkimisesta, kun Bernardo Silvan tulevaisuus joukkueessa on vielä auki. Englantilaislähteiden mukaan Paqueta olisi jo päässyt sopuun Cityn kanssa sopimuksen henkilökohtaisista ehdoista.

City ei ole kuitenkaan vielä ottanut yhteyttä West Hamiin.

Lue myös: Kylian Mbappe sai murskakritiikkiä – ”Ei voi pelata noin huonosti”

Lue myös: Barcelonan kaksikko teki Mestarien liigan historiaa

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)