Valioliigassa käydään kovaa taistelua säilymisestä. Pistemenetyksiin tällä kaudella tuomitut Nottingham Forest ja Everton ovat valittaneet tuomioistaan.

Everton tuomittiin viime viikolla jo toistamiseen tämän kauden aikana pistemenetyksiin. Valioliiga on katsonut Evertonin rikkoneen sen talousmääräyksiä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Everton sai jo alkukaudesta 10 pisteen rangaistuksen, joka valituksen jälkeen putosi kuuteen pisteeseen. Nyt Everton on valittanut tuoreimmasta kahden pisteen menetyksestä.

Nottingham Forest tuomittiin puolestaan neljän pisteen menetykseen. Nottingham on myös valittanut saamastaan rangaistuksesta.

Nottinghamin tapauksesta odotetaan päätöstä jo ensi viikon aikana. Evertonin osalta päätös saattaa venyä juuri päätöskierroksen alle.

Taistelu Valioliigan sarjapaikoista käy kiivaana, sillä Everton, Nottingham ja Luton ovat kaikki kahden pisteen sisällä toisistaan ja jaossa on kaksi Valioliigassa ensi kaudella. Mikäli Evertonin ja Nottinghamin tuomioita lievennetään, on niillä merkittävä vaikutus

Lue myös: Espanjalaispelaaja antoi kannattajalle pelipaidan – sen jälkeinen pyyntö aiheutti tyrmistystä

Lue myös: Aston Villa ei halua myydä tähteään Arsenalille – löytyykö Barcelonalta 70 miljoonaa?

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)