Liverpoolin tämän kauden eurokatastrofista tuli torstai-iltana totta, kun seura lähti Eurooppa-liigasta laulukuoroon.

Liverpool muni jo viikko sitten Anfieldillä pelatun ensimmäisen puolivälierän täysin italialaista Atalantaa vastaan ja hävisi maalein 0-3.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tämä tarkoitti sitä, että toisessa osassa sillä oli melkoinen vuori kiivettävänään ja kiipeämättä jäi.

Liverpool voitti vieraskentällä pelatun toisen osan maalein 1-0, mutta se ei riittänyt mihinkään. Atalanta meni yhteismaalein 3-1 välieriin.

Mohamed Salah teki Liverpoolin ja koko toisen osan ainokaisen rankkarista jo 7. minuutilla.

Tuore Saksan mestari Bayer Leverkusen pelasi torstaina West Hamin kanssa 1-1-tasapelin, mutta sekin riitti sillä välieräpaikkaan. Leverkusen oli voittanut nimittäin avausosan maalein 2-0 ja näin se paineli yhteismaalein 3-1 välieriin.

Bundesliigan mestaruuden torjunut Lukas Hradecky oli jälleen lepovuorossa. Hänen sijastaan Leverkusenin maalilla torjui kakkosmaalivahti Matej Kovar.

Lue myös: F1-suurisuu jakoi päivityksen Max Verstappenin tulevaisuudesta – asiat tulivat selviksi

LUE MYÖS: Näkökulma: Turha kilpailu sittenkin isossa roolissa? (FutisUutiset.fi)