Suomen jalkapallomaajoukkueen maalivahti Lukas Hradecky sinetöi asemansa yhdeksi Bayer Leverkusenin kaikkien aikojen ikoneista viimeistään tänä keväänä, kun seura voitti ensimmäisen Bundesliigan mestaruutensa.

Hradecky on torjunut Leverkusenin ykkösmaalivahtina jo kuuden vuoden ajan. Hän on siitä huolimatta saanut kulkea kaduilla kuitenkin aika rauhassa, koska ei asu Kölnin lähiökaupunkina tunnetussa Leverkusenissa.

– Kadulla ei tule ketään vastaan, kun me ei juuri Leverkusenissa asuta. Treeneissä ja Lontoossakin sua kohdellaan ihan eri tavalla. Se on hauskaa, kun huomataan, että nyt tulee Saksan mestarit. Leverkusenissa rakkautta tulee vasemmalta ja oikealta. Treeneissä on tosi paljon porukkaa ja nimmareita kirjoitellaan enemmän kuin ikinä, Hradecky taustoittaaBundes-Luke -podcastissa.

Hradecky ei kiistä, etteikö mestaruus muuttaisi kuvaa hänen urastaan paljon.

– Puhuin sunnuntaina Sven Benderin kanssa, se on Dortmudin assistentikoutsi nyt, niin se sanoi, että aa, säkin olet pelannut Leverkusenissa, se tulee ihan eri painotuksella, se nousi ihan eri svääreihin tuolla mestaruudella tuo seura ja sen merkitys. Se on jännä huomata, että se tulee noin nopeasti, mutta se on ihan fakta, että on se jotain muuttanut.

Hradecky on mestarijoukkueesta toiseksi pisimpään Bayer Leverkusenia edustanut pelaaja.

– Jonathan Tah on pidempään. Se on ollut vähän pidempään vielä, Hradecky kertoo.

Lue myös:Erik ten Hagilta raju avautuminen

LUE MYÖS: Valioliigan kohupelaaja jälleen otsikoissa – mikä on totuus päihteiden käytöstä? (FutisUutiset.fi)