Manchester City on valmis päästämään Julian Alvarezin pois joukkueestaan. City on myös ilmoittanut seuroille summan, jolla pelaaja on lähtövalmis.

24-vuotias Alvarez siirtyi Manchester Cityyn tammikuussa 2022, mutta pelasi vielä kauden loppuun lainalla River Platessa. City maksoi nuorukaisesta tuolloin noin 17 miljoonaa euroa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kahden kauden aikana Alvarez on pelannut Cityn paidassa kaikki ottelut mukaan lukien 103 ottelua. Maaleja niissä on syntynyt 36.

Alvarez on kuitenkin jäänyt Erling Haalandin varjoon ja pelaajan kehityksen kannalta siirto vastuun perässä toiseen seuraan voisi olla parempi peliliike kuin jäädä norjalaisjätin taakse. Näin ollen City on valmis päästämään argentiinalaisen maailmanmestarin muualle.

Halvalla City ei ole pelaajasta kuinkaan luopumassa. City on ilmoittanut muille seuroille, että Alvarez maksaa 70 miljoonaa euroa ja siihen vielä 20 miljoonaa mahdollisia lisäbonuksia päälle.

Lue myös: Liverpoolin tähdelle tarjotaan jättimäistä jatkosopimusta karkottamaan Real Madridin kosiskelut

Lue myös: Jose Mourinho aloitti uuden pestinsä voitolla, HJK:n kaatajalle ruma selkäsauna

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)