
Enzo Maresca teki keskiviikkona debyyttinsä Chelsean päävalmentajana Wrexhamia vastaan Kaliforniassa pelatussa harjoitusottelussa. Italialaisluotsi ei pitänyt näkemästään – kahdesta syystä.
Ensinnäkin siksi, että Chelsea pystyi hädin tuskin venymään ottelussa 2-2 -lukemiin Lesley Ugochukwun 82. minuutilla viimeistelemän tasoituksen myötä.
Ja toiseksi siksi, että ottelusta ei ehditty pelata kuin reilut kaksi minuuttia, kun Chelsean puolustaja Levi Colwill ja Wrexhamin hyökkääjä James McClean pistivät painiksi kentällä.
Colwill tarttui aggressiivisesti McCleanin paidan kauluksesta. Pari alkoi painia kieltäytyen päästämästä irti, ennen kuin pelaajat ja valmentajat ryntäsivät repimään riitapukareita eroon toisistaan.
Ystävyysottelussa oli tavallaan omat sääntönsä. Erotuomari piti kortit taskussaan Colwillin ja McCleanin yhteenotosta huolimatta.
Lue myös:Nyt se on varmaa: Aston Villa myi ennätyshankintansa