Espanjalaislehti Mundo Deportivo on pistänyt hurjan väitteen liikkeelle Barcelonan suunnitelmista. MD:n mukaan Barcelona valmistelee vielä kesän siirtoikkunasta sensaatiomaista tarjousta AC Milanille.

Blaugranan kerrotaan haluavan Milanin portugalilaishyökkääjän Rafael Leaon riveihinsä sen jälkeen, kun se epäonnistui EM-kisoissa loistaneen Athletic Bilbaon Nico Williamsin hankinnassa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Barcelonalla on kuitenkin vuori kiivettävänään, jos mielii saada sensaatiomaisen kaupan maaliin.

Milan vaatii Leaosta vähintään 90-100 miljoonaa euroa ja se on tällä hetkellä täysi mahdottomuus Barcelonalle, vaikka sillä onkin hyvät suhteet pelaajan agenttiin Jorge Mendesiin.

Barcan pitäisi myydä ainakin kaksi nimimiestään, ennen kuin se pystyisi tekemään tarjouksen Leaosta.

Toinen vaihtoehto olisi osittain vaihtokauppa, jonka vaihtoehtoina pidetään Raphinhaa, Ferran Torresia, Andreas Christensenia, Alejandro Baldea ja Ignacio Martinezia.

Barcelonan tilannetta ei helpota piiruakaan se, että neuvotteluissa pöydän toisella puolella istuisi Milanin neuvonantaja Zlatan Ibrahimovic.

Lue myös:Liverpoolilla on iso haku päällä Bayer Leverkusenista

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)