Manchester Unitedin legenda Dwight Yorke on aloittanut jo vaatimukset manageri Erik ten Hagin potkuista. Unitedin kausi on alkanut kangerrellen.

Manchester Unitedin kausi alkoi tappiolla perinteisellä Community Shieldin ottelulla, jonka se hävisi paikallisvastustaja Citylle rangaistuspotkukilpailussa. Valioliigakausi alkoi nihkeällä 1-0-voitolla Fulhamista.

Viime viikonloppuna United hävisi Brightonille dramaatisella lisäajan maalilla 1-2. Yorke on aloittanut jo ten Hagin oksan sahaamista.

– Erik ten Hag on hyvä manageri, mutta on eroa olla hyvä manageri kuin huippumanageri. United tarvitsee menestyneen managerin, York tylytti Lord Pingissa.

Yorkella on mielessään jo täydellinen korvaaja ten Hagille.

– Unitedilla tulee olemaan vaikeuksia, niin kauan kuin heillä ei ole sellaista. On olemassa ideaalinen kandidaatti, joka voi viedä seuraa eteenpäin ja yltää tavoitteisiin. Se manageri on Zinedine Zidane, Yorke totesi.

– Ten Hag ei kykene houkuttelemaan isoja nimiä. Zidane on eliittimanageri, joka voi houkutella maailman parhaita pelaajia ja saada kaikki puolelleen.

Zidane on ollut työttömänä kesästä 2021 lähtien, kun hän jätti Real Madridin. Hänet on yhdistetty useisiin pesteihin, mutta hän on tähän mennessä kieltäytynyt kaikista.

Lue myös: 80 miljoonaa euroa maksaneen maalivahdin outo kierre jatkuu – taas löytyi yksi ”laastariratkaisu”

Lue myös: Chelsea hankki jälleen uuden pelaajan – mihin kaikki edes mahtuvat?

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)