Manchester Unitedin manageri Erik ten Hag on vahvojen potkuhuhujen kohteena. Seuran osaomistajiin kuuluva Sir Jim Ratcliffen mukaan seura ei ole tällä hetkellä siellä missä se haluaa.

Ten Hagin asema on asetettu kyseenalaiseksi huonon alun jälkeen. Valioliigassa joukkue on tällä hetkellä 12. aloitettuaan kautena huonommin kuin koskaan aiemmin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Eurooppa-liigassa se on saanut kasaan kaksi tasapeliä ja menetti torstai-iltana kahden maalin johdon. Puheet ten Hagin lähdöstä voimistuivat entisestään.

– En halua vastata tuohon, seuran operatiivisen toiminnan vastuulleen ottanut Ratcliffe totesi BBC:n haastattelussa kysyttäessä ten Hagin asemasta.

– Pidän Erikistä. Mielestäni hän on todella hyvä valmentaja, mutta päätös ei ole lopulta minun. Johtoryhmän, joka johtaa Manchester Unitedia, pitää päättää miten seuraa johdetaan parhaalla mahdollisella tavalla, Ratcliffe jatkoi.

Osuuden Unitedista viime kesänä ostanut Ratcliffe myöntää, että seuran tavoitteet ovat korkeammalla kuin missä joukkue tällä hetkellä rämpii.

– Tavoitteemme ovat hyvin kirkkaat: haluamme palauttaa Manchester Unitedin sinne mihin se kuuluu. On hyvin selvää, ettemme ole siellä vielä.

Lue myös: Real Madrid iskenyt silmänsä Bayern Münchenin kaatajaan

Lue myös: Erik ten Hagille povataan potkuja – tässä korvaajakandidaatit

LUE MYÖS: Analyysi: Edmonton Oilersilla on dilemma nimeltä ykkösmaalivahti (Siniviiva.fi)