Cole Palmer oli jälleen Chelsean päätähti, kun hän oli johdattamassa joukkuetta voittoon paikallispelissä Tottenhamia vastaan. Samalla hän teki Valioliigan historiaa.

Chelsea joutui tiukan paikan eteen Tottenhamia vastaan, kun se oli kahden maalin takaa-ajoasemassa jo reilun kymmenen minuutin jälkeen. Chelsea nousi kuitenkin rinnalle ja ohi Palmerin vastatessa kahdesta maalista.

Palmerin molemmat maalit syntyivät rangaistuspotkuista. Hän on onnistunut rankkarissa 12 kertaa peräkkäin Valioliigassa.

Se on samalla Valioliigan uusi ennätys peräkkäisissä rangaistuspotkuissa. Entistä ennätystä piti hallussaan Yaya Toure, joka onnistui rankkarissa 11 kertaa peräkkäin. Tällä kaudella Palmer on tehnyt yhteensä 11 maalia, joista kolme on tullut rangaistuspotkuista.

Palmer on Manchester Cityn kasvatti, mutta jäi joukkueessa vähälle vastuulle, eikä avannut Cityssä maalitiliään Valioliigassa. Viime vuonna hän siirtyi Chelseaan ja takoi heti avauskaudellaan 22 maalia.

Lue myös: Nyt oli viihdettä koko rahan edestä – Chelsea nousi takaa ja murjoi Tottenhamin

Lue myös: Nyt on kova huhu liikkeellä – yllätyspaluu Saudi-Arabiasta Valioliigaan?

LUE MYÖS: Näkökulma: Liiga sahaa omaa oksaansa, jälleen kerran (Siniviiva.fi)