Venäjä hyökkäsi helmikuussa 2022 raukkamaisella tavalla Ukrainaan ja on ollut sen jälkeen suljettuna ulos kansainvälisestä jääkiekosta.

Kun Leijonat, Ruotsi, Tshekki sekä Sveitsi pelasivat Sveitsin EHT-turnauksessa, järjesti Venäjä oman ”EHT-turnauksensa”.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Channel One Cup-nimeä kantanut turnaus päättyi Venäjän voittoon. Venäjän alle 25-vuotiaiden maajoukkue voitti turnauksessa kaikki kolme otteluaan. Todellisuudessa nimi on hämäävä, sillä joukkueessa pelaa myös kokeneempia pelaajia. Venäjä ei näemmä pysty olemaan edes tällaisessa asiassa rehellinen.

Turnauksen taso ei päätä huimannut. Turnauksessa pelasivat Venäjän lisäksi niinkin ”laadukkaat” kiekkomaat kuin Valko-Venäjä ja Kazakstan sekä KHL:n tähdistöjoukkue.

Kaikkiaan näytelmä oli arvoton ja Jokereiden omistajana muistettava Roman Rotenberg pääsi taas leikkimään Venäjän päävalmentajaa.

Lue myös: Suomi on maailmanmestari – Ruotsi suli nolosti

LUE MYÖS: Analyysi: Hyvää yötä Edmonton Oilers (Siniviiva.fi)