
West Hamin legendoihin kuuluva Ludek Miklosko on paljastanut sairastavansa syöpää. Hän on kertonut myös lopettaneensa syöpähoidot.
63-vuotias entinen maalivahti vieraili entisellä kotistadionillaan sunnuntaina, kun hän oli katsomassa West Hamin ja Liverpoolin välistä ottelua. Hän paljasti, että sai kolme vuotta sitten syöpädiagnoosin, kun hänen lantiostaan löydettiin kyhmy.
Vaikka hoidot sujuivat hyvin, niin lääkärit löysivät hänestä lisää kasvaimia. Mikloskolle suositeltiin kemoterapian jatkamista, mutta hän päätti keskeyttää hoidot.
– Ajattelin asiaa ja minulla oli keskustelu lääkäreiden kanssa Ostravassa. Minulle tehtiin selväksi, ettei ole varmaa hoitojen auttavan, tshekkiläisvahti avasi West Hamin kotisivujen haastattelussa.
– Ehkä se auttaisi hidastamaan sitä hieman, mutta ei pysäyttäisi sitä, ja lisäksi siinä olisi muitakin asioita. Päätin olla ottamatta kemoterapiaa, sillä haluan elää normaalia elämää, Miklosko kertoi.
Miklosko siirtyi West Hamiin vuonna 1990 ja pelasi seuran riveissä kahdeksan vuotta. Yhteensä hänellä kertyi 318 peliä West Hamin tolppien välissä.
Lue myös: Mohamed Salahilta karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
Lue myös: Liverpool hurjasteli murskavoiton – Erling Haaland kalpenee Mohamed Salahille