Jalkapallon naisten EM-turnaus käynnistyi keskiviikkona Manchesterissa emäntämaa Englannin ja Itävallan kohtaamisella. Englanti voitti ottelun kotiyleisön riemuksi maalein 1-0.

Itävalta hallitsi yllättävän paljon ottelun alkua, mutta käänne nähtiin 16. minuutilla. Beth Mead sai nostettua pallon Itävallan maaliin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Meadin maalin jälkeen Englanti hallitsi peliä. Lisämaaleja se ei onnistunut tekemään. Itävallalla oli muutama hyvä laukaus, mutta Englannin paremmuus ei lopulta tullut epäselväksi.

Englanti on yksi EM-kisojen suurimmista suosikeista. Futisbuumi onkin Englannissa melkoinen. Siitä kertoo, että Manchesterin Old Trafford oli loppuunmyyty.

Katsojia Englannin ja Itävallan ottelussa oli 68 871 katsojaa. Se on naisten EM-kisojen uusi yleisöennätys.

Suomi aloittaa EM-kisaurakkansa perjantaina ottelulla Espanjaa vastaan. Ottelu pelataan Milton Keynesissä.

Lue myös:HJK:n valmentajalla selvä näkemys illan ottelusta – ”Vastustajalla ei ollut käytännössä yhtäkään maalipaikkaa”

LUE MYÖS: Näkökulma: Tasapaksu Carolina Hurricanes hakkasi 51 miljoonaa täysin hukkaan (Siniviiva.fi)