Jalkapallon naisten EM-turnauksen emäntämaa Englanti järjesti toisessa kisaottelussaan maanantaina Brightonissa todellisen ilotulituksen. Englanti voitti Norjan peräti 8-0.

Etukäteen ottelusta povattiin tasaista vääntöä, joten yllättävää olikin, miten ulapalla Norja ottelun alussa oli. Englanti liikkui nopeasti ja Norja teki järkyttäviä puolustusvirheitä, minkä myötä tilanne oli tauolla 6-0.

Englanti ei toisella puoliajalla suinkaan löysännyt kaasua. Se teki vielä kaksi maalia ja historiallisen suuri EM-kisavoitto oli tosiasia.

Beth Mead teki englantilaisista kolme maalia. Ellen White onnistui kahdesti ja Georgia Stanway, Lauren Hemp sekä Alessia Russo kerran.

Englanti varmisti murskajaisillaan lohkovoiton. Avausottelussaan se oli voittanut Itävallan 1-0.

Norja ei karmeasta tappiostaan huolimatta menettänyt jatkomahdollisuuksiaan. Se oli voittanut avausottelussaan Pohjois-Irlannin 4-1 ja tarvitsee voiton Itävallasta mennäkseen jatkoon.

Itävalta voitti maanantaina Pohjois-Irlannin 2-0. Samalla Itävalta avasi turnauksen pistetilinsä.

Lue myös:Helmareille jobinpostia – Juventus-puolustaja sivuun koronaviruksen vuoksi

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntijalla teki pahaa katsoa Jari Litmasen ex-seuraa – ”Alkoi olla häpeällinen saldo” (FutisUutiset.fi)