Brasilia ei halua pelata peruttua MM-karsintaottelua Argentiinaa vastaan. Alkuperäinen ottelu keskeytettiin.
Brasilian ja Argentiinan oli määrä kohdata viime vuonna Sao Paulossa, mutta Brasilian terveysviranomaiset keskyttivät ottelun kuuden minuutin jälkeen. Syynä oli se, että heidän näkemyksensä mukaan jotkut Argentiinan pelaajista rikkoivat Brasilian koronamääräyksiä.
FIFA sakotti molempia maita ja vaati ottelua pelattavaksi uudelleen. Ottelu on määrä pelata syyskuussa.
Se on kuitenkin täysin merkityksetön, sillä molemmat joukkueet selvittivät tiensä Qatarin MM-kilpailuihin. Brasilia ja Argentiina veivätkin asian kansainvälisen välimiesoikeuden (CAS) käsiteltäväksi. Asiaan odotetaan ratkaisua elokuun aikana.
Brasilia ei kuitenkaan aio pelata ottelua päätöksestä riippumatta. Joukkue pitää ottelua liian suurena riskinä MM-kisojen alla.
Lue myös: Ottelun 91-1 voittanut jalkapallojoukkue joutui tutkintaan - saa pelata kuitenkin noususta
Lue myös: Afrikkaan puuhaillaan uutta superliigaa
Tweet