UEFA ilmoitti tiistaina, ettei Venäjää nähdä vuoden 2024 EM-kilpailuissa. Valko-Venäjä on sen sijaan mukana lokakuun karsintojen arvonnoissa.

UEFA vahvisti, että Valko-Venäjä on mukana 53 maan arvonnassa, vaikka Venäjä on edelleen suljettuna. Valko-Venäjää ei kuitenkaan voida laittaa Ukrainan kanssa samaan karsintalohkoon ymmärrettävistä syistä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

UEFA pysyi päätöksessään päästää Valko-Venäjä mukaan, vaikka kisaisäntänä toimiva Saksa pyysi maan jättämistä pois. Maan sisäministeri Nancy Faeser lähetti UEFA:lle viime viikolla kirjeen, jossa se pyysi jättämään Venäjän sotatoimia tukevan maan pois EM-kisoissa.

Valko-Venäjän ja Ukrainan kielto samaan lohkoon sijoittamisesta ei ole ainoa vastaavanlainen tapaus. Myöskään Azerbaidzhania eikä Armeniaa aseteta samaan lohkoon kuten ei myöskään Espanjaa ja Gibralttaria eivätkä Serbia tai Bosnia-Hertsegovina saa kohdata Kosovoa.

Karsintakorit arvotaan 9.10. Frankfurtissa. Kilpailut järjestetään Saksassa.

Lue myös: Venäjällä ei ole mitään asiaa jalkapallon EM-kisoihin – ovi pysyy visusti säpissä

Lue myös: Nyt on pohjanoteeraus – Venäjän palloliitto vaatii Ukrainan päävalmentajalle toimitsijakieltoa

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä ei riitä, Oilers (Siniviiva.fi)