Italia isännöi Espanjaa perjantaina pelattavassa jalkapallon Kansojen liigan herkkupalassa. Italian päävalmentaja Roberto Mancini on vahvistanut, että häneltä puuttuu ottelusta varmuudella ainakin yksi tärkeä pelaaja.

Kyse on AC Milanin keskikenttäpelaaja Sandro Tonalista, 22, jolle oli pedattu iso rooli Italian avauskokoonpanossa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tonali oli sivussa torstain harjoituksista. Hän kärsii lievästä lihasvammasta ja jää perjantain ottelusta sivuun pitkälti varotoimenpiteenä.

– Tonali kärsi lihasvammasta jo leirille tullessaan. Hän ei ole harjoitellut paljoakaan kanssamme, eikä ole todennäköisesti käytössämme kahdessa seuraavassa ottelussamme, Mancini viittasi lehdistötilaisuudessa Englanti-ottelun lisäksi Unkarin kohtaamiseen ensi maanantaina.

Mancinin odotetaan korvaavan Tonalin tämän seurakaveri Tommaso Pobegalla Englantia vastaan pelattavassa ottelussa.

Lue myös:Turhautunut toppari vihjailee siirtymisestä Chelseaan – hinta tosin hirvittää

Lue myös:ManU:n manageri on nostanut brassipelaajan hankintalistansa kärkisijoille

https://twitter.com/EURO2024/status/1572867464857358337

LUE MYÖS: Näkökulma: Liiga sahaa omaa oksaansa, jälleen kerran (Siniviiva.fi)