Belgia ei ole ainoa joukkue, jonka sisällä on kuohunut Qatarissa pelattavissa jalkapallon MM-kisoissa. L’Equipe-lehden väitteen mukaan sisäiset jännitteet ovat kärjistyneet myös Ranskan maajoukkueessa.

Ranska hävisi lohkovaiheen viimeisen ottelunsa Tunisialle 1-0. Ranska oli varmistanut jatkopaikkansa jo ennen Tunisiaa vastaan pelattua ottelua. Ranska kohtaa sunnuntaina pelattavassa neljännesvälieräottelussa Puolan.

L’Equipe uutisoi monien Ranskan pelaajien saaneen tarpeekseen Benjamin Pavardin vaisuista esityksistä.

Ranska voitti kisojen ensimmäisessä ottelussaan Australian 4-1. Australia siirtyi ottelussa johtoon ja se maali meni pitkälti Pavardin piikkiin.

Pavardin otteet otteluissa ja harjoituksissa eivät ole olleet tiettävästi myöskään päävalmentaja Didier Deschampsin mieleen.

– Pavard ei ole nyt tarpeeksi hyvässä kunnossa pelaamaan, Deschamps kuittasi Tunisia-ottelun jälkeen.

Deschampsin kommentti on tulkittu pääosin siten, että kyse on pitkälti Pavardin asenteesta, joka ei ole syystä tai toisesta kohdallaan.

Lue myös:Ranska tekee MM-kisojen kohutuomiosta valituksen FIFA:lle

Lue myös:Saksaa uhkaa katastrofi MM-kisoissa – päävalmentaja latasi kovia väitteitä”

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)