Japani on yllättänyt jalkapallon MM-kisoissa Qatarissa voittamalla Saksan sekä Espanjan maalein 2-1. Japani eteni jatkoon lohkovoittajana.
Espanjaakin vastaan Japani nousi voittoon tappioasemasta.
– Pelasimme Espanjaa vastaan, joka on yksi maailman parhaista joukkueista maailmassa. Tiesimme, että tulisi vaikea ottelu, ja todellakin tuli. Päästimme maalin, mutta joukkue vastasi ja yritti muuttaa tilanteen vaikeissa olosuhteissa. Joukkue pelasi todella hyvin toisella puoliajalla, kommentoi Japanin päävalmentaja Hajime Moriyasu.
Japanin joukkueessa seurattiin myös Saksan ja Costa Rican ottelua tiukasti. Välillä näytti, että tasapelikin olisi riittänyt Japanille, mutta lopulta vain voitti riitti.
– Tiesin, mitä toisella stadionilla tapahtui. Costa Rica johti ottelua, mutta minulle kerrottiin Saksan maaleista. Lopulta tarvitsimme voiton. Pelaajat menivät palloon aggressiivisesti ja pelasivat uutta jalkapalloa, Moriyasu paljasti.
Lehdistötilaisuudessa paljastettiin mielenkiintoinen yksityiskohta. Moriyasu on nimittäin keskustellut pelaajiensa kanssa taktisista kuvioista ja pyytänyt pelaajia tuomaan esille mielipiteitään.
Euroopassa moinen johtamiskulttuuri on tuttua, mutta Japanissa, hyvin autoritaarisessa johtamiskulttuurissa todella harvinaista.
– Harjoituksissa kävimme läpi asioita. Pelaajat toivat minulle ideoitaan. Meillä oli muutamia vaihtoehtoja taktiikkaan ja keskustelin niistä pelaajien kanssa. Eilisissä harjoituksissa valitsimme taktiikkamme, Moriyasu sanoi.
Ao Tanakan Japanin voittomaali herätti keskustelua. Pallo näytti olleen ulkona, mutta VAR päätti toisin.
– Pelasimme voitosta. Oliko pallo ulkona vai ei, niin nykyään jalkapallossa on hienoa tekniikkaa. Maali olisi hylätty, jos pallon olisi tarkastuksessa havaittu olevan ulkona, totesi Moriyasu.
Qatariin on saapunut useita tuhansia japanilaisfaneja joukkuettaan kannustamaan Moriyasu ja pelaajat ovat kiitollisia.
– Pelaajat toipuivat pettymyksestä Costa Rica-tappion jälkeen. Paljon tuli faneja tänne Japanista. Omistamme tämän voiton heille. Olemme hyvin onnellisia siitä.
– Aasialle ja Japanille voittomme Saksasta ja Espanjasta on jotain, joka tuo meille valtavasti itseluottamusta. Paljon asioita pitää vielä parantaa, mutta Aasia ja Japani voivat voittaa maailman tasolla, Moriyasu päätti.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Espanjan valmentaja Luis Enrique shokkituloksesta – ”Mitään juhlittavaa ei ole”































