Espanjan MM-kilpailut päättyivät suruisasti, kun se hävisi rangaistuspotkukilpailun jälkeen Marokolle. Espanja ei onnistunut yhdessäkään rankkarissa ja Marokko eteni kahdeksan parhaan joukkoon.

Ottelu oli Espanjalle vaikea, vaikka se piti otteluaan selkeästi hallussa. Se syötteli yhteensä yli 1000 kertaa, mutta sai aikaiseksi ainoastaan yhden laukauksen kohti maalia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tehottomuusmurheet saivat jatkoa rankkarikisassa, jossa yksikään kolmesta espanjalaislaukojasta ei onnistunut. Päävalmentaja Luis Enriquen mukaan kyse ei ollut ainakaan harjoituksen puutteesta.

Enriquen mukaan hän oli antanut joukkueelleen kotitehtäväksi ennen MM-kisoja laukoa 1000 rankkaria.

– Kuvittelisin heidän tehneen läksynsä. Vuosi sitten yhdellä maajoukkueleirillä kerroin, että tänne tullessaan heillä täytyy olla 1000 rankkaria ammuttuna. Jos odottelet tänne saakka niiden harjoittelemista, se ei ole riittävästi, Enrique paljasti ottelun jälkeen.

Espanjalta epäonnistuivat Pablo Sarabia, Carlos Soler sekä Sergio Busquets. Kaikki rankkarit olivat laadultaan heikkoja ja näytti, ettei pelaajien pää kestä. Samaan aikaan Marokon pelaaja pistivät kylmänviileitä pilkkuja sisään.

– Se on hetki jolloin hermoja koetellaan ja hetki, jolloin voit näyttää, että voit laukoa rankkarin niin kuin olet päättänyt, jos olet harjoitellut sitä tuhat kertaa.

– Se miten käsittelet paineita, on harjoiteltavissa ja hallittavissa. Kyse on entistä vähemmän onnesta ja maalivahdeilla on enemmän vaikutusvaltaa, Enrique totesi.

Lue myös: Cristiano Ronaldo lyhytsanaisena ottelun jälkeen – näin hän kommentoi ottelua

Lue myös: Näin valmentaja Luis Enrique summasi Espanjan shokkitappion

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)