Hollanti kohtaa Argentiinan perjantaina pelattavassa jalkapallon MM-kisojen puolivälieräottelussa. Hollannin konkarivalmentaja Luis van Gaal, 71, pisti ottelun lehdistötilaisuuden omalta osaltaan pitkälti lekkeriksi.

Van Gaal ei voinut olla puuttumatta Argentiinan Angel Di Marian esittämiin koviin kommentteihin. Di Maria pelasi Van Gaalin alaisuudessa kaudella 2014-2015 Manchester Unitedissa.

Se kausi ei mennyt Di Marialta suunnitelmien mukaan. Hän syyttää siitä Van Gaalia.

– Minun ongelmani Manchesterissa oli valmentaja. Van Gaal on ollut urani karmein valmentaja, Di Maria kommentoi taannoin TyC Sportsille.

Van Gaal näkee ne ajat toisin Di Marian kannalta.

– Angel Di Maria on todella hyvä jalkapalloilija, mutta hänellä oli silloin Manchesterissa paljon henkilökohtaisia ongelmia. Häneen taloonsa murtauduttiin ja se vaikutti häneen.

– Joten se, että hän pitää minua uransa huonoimpana valmentajana on surullista. Hän on yksi harvoista pelaajista, joka sanoo niin. Se on sääli. Se on valitettavaa. Mutta näin se vain on. Päävalmentajan on tehtäviä joskus kovia päätöksiä.

Van Gaal huikkasi sen jälkeen vieressään istuneen Memphis Depayn puoleen. Depay pelasi Van Gaalin alaisuudessa ManU:ssa vuonna 2015. Yhteinen aika ei ollut ruusuista myöskään Depaylle.

Van Gaal korostaa, että menneet on jo unohdettu ajat sitten.

– Memphis pelasi myös Manchesterissa… Ja nyt suutelemme toisiamme suulle. Emme aio tehdä sitä kuitenkaan nyt, Van Gaal naureskeli.

Depay puolestaan luonnehtia Van Gaalin meilipiteet jyrkästi jakavaa johtamistyyliä tähän malliin:

– Päävalmentajamme osoittaa luonnetta ja huumorintajua. Sitä arvostetaan, Depay pyöritteli.

Puolivälieräottelu Hollanti-Argentiina käynnistyy perjantaina klo 21.

Lue myös:Marokon tähtipelaaja haluaa hyvästellä Chelsean – valmis leikkaamaan palkkaansa

Lue myös:Sylkykupista sankariksi – ranskalaistähti pelaa MM-kisoissa uransa parasta jalkapalloa

LUE MYÖS: Valioliigan kohupelaaja jälleen otsikoissa – mikä on totuus päihteiden käytöstä? (FutisUutiset.fi)