
Kroatia pelaa jalkapallon MM-kisojen välieräottelussa toista kertaa peräkkäin. Neljä vuotta sitten Kroatia eteni finaaliin voitettuaan välieräottelussa Englannin.
Tiistaina Qatarissa pelattavassa välieräottelussa Kroatia kohtaa Argentiinan.
– Olemme menestyneet erittäin hyvin, kun olemme toista kertaa peräkkäin välierissä. Mutta haluamme enemmän. Pelaamme Lionel Messin vahvistamaa Argentiinaa vastaan. Heillä on kaikki paineet. Luotan pelaajiini. He ovat osoittaneet kykyä voittaa otteluita, ennakoi Kroatian päävalmentaja Zlatko Dalic tiistain ottelua.
Kroatia on näissäkin kisoissa edennyt välieriin pitkän kaavan kautta. Se voitti Japanin ja Brasilian rangaistuspotkukilpailuissa.
– Pelasimme kaksi jatkoaikaa kahdessa ottelussa, mutta meillä on voimia jäljellä. Pystymme pelaamaan parhaalla tasollamme Argentiinaakin vastaan. Meillä ei ole ongelmia pelaajien terveyden kanssa. Kaikki ovat pelikunnossa, Dalic totesi.
Venäjällä 2018 pelatuista kisoista Kroatialla on hyviä muistoja Argentiinasta. Kroatia voitti Argentiinan silloin alkulohkon ottelussa 3-0.
– Tämä on erilainen ottelu kuin 2018, jolloin pelattiin alkulohkon peli Argentiinaa vastaan. Käytimme silloin mahdollisuutemme vahvaa joukkuetta vastaan. Lähestymme tulevaa peliä samalla lailla. Panokset ovat nyt todella korkealla, Dalic totesi.
Qatarissa argentiinalaiset kävivät kuumina puolivälierässään Hollantia vastaan. Siinä ottelussa oli molemminpuolista provosointia.
Dalic ei usko moisen toistuvan välieräottelussa.
– Emme provosoidu. Tunteet on pidettävä kurissa. Hollannin ja Argentiinan pelissä tunteet kuumenivat, mutta en usko sellaista tapahtuvan meidän tapauksessamme.
Dalicilta kysyttiin, mihin järjestykseen hän arvostaa suurimmat voittonsa. Neljän vuoden takainen voitto Englannista menee viime perjantain Brasilia-voiton edelle.
– Englanti-ottelu edellisissä MM-kisoissa oli kaikkien aikojen paras minulle. Brasilia-ottelu näissä kisoissa tulee toisena. Jos voitamme huomenna, on se tietysti yksi Kroatian historian merkittävimmistä peleistä.
– Neljä vuotta sitten kukaan ei odottanut pienen Kroatian pääsevän finaaliin. Osoitimme yllätysvalmiutemme. Marokko on tehnyt tässä turnauksessa saman, Dalic lisäsi.
Argentiinalla on paikan päällä kymmeniätuhansia faneja. Paljon enemmän kuin Kroatialla. Dalicia se ei haittaa.
– Kun katsotaan Argentiinan faneja ja heidän emotionaalisuuttaan, on se mahtavaa seurattavaa. Myös Kroatian fanit ovat emotionaalisia. Tulee olemaan hieno tunnelma huomenna. Olen varma, että kroaatit juhlivat huomenna.
Dalic myöntää, ettei olisi osannut kuvitella valmentavansa Kroatian MM-välieriin kahdesti peräkkäin.
– En ehkä odottanut, että olisimme jälleen välierissä, mutta niin kävi. Mitä tahansa huomenna tapahtuukaan, olen ylpeä tästä joukkueesta ja Kroatiasta. Taivas on rajana. Unelmoin toimimisesta Kroatian päävalmentajana, mutta tällaisesta en unelmoinut.
Teksti: Otto Palojärvi