Qatarissa kesken Argentiinan ja Hollannin välisen ottelun menehtyneen jalkapallotoimittaja Grant Wahlin kuolemasta on tihkunut lisätietoa. Hänen ruumiinsa on jo siirretty USA:han lisätutkimuksia varten.
Wahl lyyhistyi kesken Argentiinan ja Hollannin välisen ottelun. Elvytysyrityksistä huolimatta hänen henkeään ei pystytty pelastamaan.
Alun perin hänen kuolinsyykseen epäiltiin sydänkohtausta, mutta hänen Eric Wahl veljensä paljasti, että kyseessä on todennäköisimmin keuhkoveritulppa. Wahl oli käynyt aiemmin viikolla lääkärissä, jossa hänellä oli todettu keuhkokuume.
Wahlin ruumis on kuljettu jo USA:han lisätutkimuksia varten. Siellä hänelle tehdään uusi ruumiinavaus, jossa kuolinsyy lopullisesti varmistuu.
Viikonloppuna menehtyi myös toinen toimittaja, kun qatarilainen valokuvaaja Khalid al-Misslam menehtyi. Hänen kuolinsyynsä ei ole tiedossa.
Lue myös: Kaapo Kakko pitkästä aikaa maalin makuun
Lue myös: Tahti on huima – tuhoaako Sebastian Aho vielä Wayne Gretzkyn NHL-ennätyksen?